Анонси

1 2 3 4 5

Оголошення

1 2 3 4 5

Громадська думка

Які соціально-економічні проблеми для Вас особисто найбільш гострі?
 

Привітання

Вітаємо з днем народження

Стеценка Бориса Павловича

13 лютого

З днем народження щиро вітаєм, Щастя і здоров’я Вам бажаєм, Хай сміється доля ,як калина в лузі, Нехай будуть поруч добрі, вірні друзі.


Берестового Григорія Івановича

13 лютого

Хай постiйний успiх, радiсть i достаток, Сиплються до Вас, немов вишневий цвiт. Хай життевий досвiд творить з буднiв свята, А Господь дарує довгих-довгих лiт!


Черевка Олександра Вікторовича

18 лютого

З Днем народження вітаєм, Щастя й долі Вам бажаєм, Здоров’я небесної благодаті, Миру й злагоди у хаті. Хай здоров'я, радість і достаток, Сиплються не мов вишневий цвіт, Хай малює доля з буднів свято, І дарує Вам багато літ!


Качан Наталію Георгіївну

18 лютого

Калиною радість в душі хай квітує, Сопілка любові хай серце хвилює, А роси ранкові безмежно і щиро, Щоденно дарують наснагу і силу! З Днем народження вітаєм ! Добра і радощів бажам, Здоров’я на усі літа, Хай в серці квітне доброта.


Броварську Любов Павлівну

19 лютого

Хай здоров’я, радість і достаток, Сиплються немов вишневий цвіт Хай малює доля з буднів свято, І дарує Вам багато літ!


Зданевича Володимира Флоріновича

20 лютого

Хай квітне доля у роках прекрасних, Господь дарує радість і здоров’я. Хай кожен ранок з неба сонцем ясним Осяє Вас і світлом, і любов'ю!


Руденко Тетяну Миколаївну

20 лютого

Бажаємо світлої радості й сили, Ласкавої долі, добра і тепла, Щоб ласку Вам слало небесне світило, Здоров’ям наповнила рідна земля


Терницю Анну Вікторівну

21 лютого

Із Днем народження вітаєм ! Добра і радощів бажаєм, Здоров’я на усі літа, Хай в серці квітне доброта.


Олеан Світлану Миколаївну

22 лютого

Нехай здоров’я завжди добрим буде, Щоб в роботі ладилось усе, За справи добрі хай шанують люди, У дім хай доля затишок несе. Хай горе обходить завжди стороною, А щастя приходить і ллється рікою! Бажаєм тепла, і добра, і любові! Хай Господь дарує многії літа, А в серці довіку живе доброта.


Іллюк Євгенію Володимирівну

25 лютого

Калиною радість в душі хай квітує, Сопілка любові хай серце хвилює, А роси ранкові безмежно і щиро, Щоденно дарують наснагу і силу!


Кравченка Сергія Володимировича

26 лютого

З днем народження щиро вітаєм, Щастя і здоров’я Вам бажаєм, Хай сміється доля ,як калина в лузі, Нехай будуть поруч добрі, вірні друзі.


Ланяк Надію Григорівну

27 лютого

Святковим розмаїттям Хай буде все життя, Казковим довголіттям Серед краси й добра.


Берестецького Анатолія Дмитровича

28 лютого

Нехай кожна мить буде повна надії і нехай пощастить здійснити усі свої мрії! Удачі, натхнення й духовного росту, Хай буде в житті усе легко та просто!


Новини відділу Держгеокадастру

Памятки архітектури

 

 

Дзвіниця Лебединського Миколаївського монастиря

 

В 1823 році була побудована дерев’яна дзвіниця, а в 1837 році з благословення Митрополита Євгенія при ігумені Магдалині ІІ була побудована цегляна дзвіниця, через яку вбудований головний вхід в монастир.

dzvinnutca-u-pervunnomu-vigladi

Дзвіниця мала три яруси і була висотою 16 сажнів (34 м), нині збереглася третя її частина. На дзвіниці розміщувалися 8 великих і малих дзвонів. Великий дзвін важив 64 пуди 22 фунти і був вилитий в Харкові, прикрашений «чеканкою» і ликами святих. В 1876 році дзвіниця була ремонтована. Посередині монастирського двору на стовпі висів малий дзвін, на якому відбивали час.

dvinnutcya-mikolaivskogo-monastirya

 


Земська лікарня в селі Лебедин

 

В другій половині 19 століття були запроваджені нові органи місцевого самоврядування земства, які збирали кошти з місцевого населення і використовували їх для будівництва шкіл, лікарень,поштових станцій.

kolushnya-zemska-likarnya-s-lebedin

Одну з таких лікарень було збудовано в 1880 році у селі Лебедин, яке було тоді найбільшим сільським населеним пунктом Шполянщини, в якому проживало більше 6000 тис. чоловік. Цим самим було започатковано розвиток медицини в селі. Нині в цьому приміщенні знаходиться амбулаторія.

 


Лебединський насіннєвий завод


В 1846 році лебединський поміщик Петро Лопухін і златопільський купець Абрам Бродський збудували на околиці села цукровий завод, який згодом став одним із найпотужніших у нашому краї. Лебединський цукор вивозився в різні міста Російської імперії і навіть за кордон. Для цього до заводу навіть збудували вузькоколійну залізницю. В 1904 році було збудовано нові корпуси заводу із цегли, що збереглися до наших днів.

__-1

Але під час революційних подій 1917-1920-х років завод зупинився через нестачу сировини, оскільки колишні поміщицькі землі роздали селянам, які стали сіяти переважно зернові культури, а не цукрові буряки.

Майже 20 років завод не працював, а згодом його було демонтовано. В 1935-1936 роках на місці колишнього цукрозаводу збудували новий завод – по очищенню насіння цукрових буряків, що в 2007 році відмітив своє 70-річчя. Нині Лебединський насіннєвий завод є одним з найпотужніших промислових підприємств в Україні.

За спонсорської підтримки Лебединський насіннєвий заводу сьогодні утримується сільський історико-краєзнавчий музей, заснований у 1989-90 роках в приміщенні колишньої майстерні школи № 1. Музей площею 120 м2 має 4 оглядові зали та підсобне приміщення. всі експонати місцевого походження, знайдені в Лебедині та його околицях. Директор музею – відомий в Лебедині історик-краєзнавець І. Єленецький, невтомний натхненник відтворення української культури в наступних поколіннях нашого славного козацького роду.

 

 

Палац Абази у Шполі


В 1858 році власник шполянських земель, російський вельможа Олександр Абаза заклав на відстані кількох кілометрів на захід від містечка Шполи дендропарк, а посеред нього збудував кам’яно-цегляний двоповерховий палац у стилі класицизму з елементами модернізму. Будинок має строгий фасад з гладенькою поверхнею стін. До головного корпусу прилягають два симетричні крила, що завершуються вгорі трикутними фронтонами.

palatc-abazi

Центральний вхід до палацу – одноповерховий портик із спарених кам’яних колон, накритих плоскою плитою, на якій розташований балкон другого поверху. Внутрішній вхід до палацу являє собою десять чавунних колон, які утворюють відкриту веранду. Ці колони були виготовлені в Петербурзі в майстерні царя Олександра ІІ, про що свідчить вилите на колонах зображення російської букви „А”: від імені царя Олександра (по-російськи - Александр). Палац з прилеглою територією Олександр Абаза подарував своїй доньці Пелагеї, коли вона виходила заміж за графа Урусова. В 1920 році палац було націоналізовано. Нині це - одне з приміщень Шполянської школи-інтернату.

 

 

 

Вознесенська церква в с. Матусів


Церква споруджена в 1818 році на кошти місцевого землевласника, генерал-майора російської армії Олексія Петровича Орлова, який був активним учасником Вітчизняної війни 1812 року, в якій Росія перемогла Францію. Церква побудована в стилі зрілого класицизму: хрестоподібна в плані, з трьома чотирьохколонними портиками тосканського ордеру, прикрашеними ампірними гірляндами, карнизами і поясками, що створює традиційний для класицизму просторовий об’єм. Східну частину храму завершує напівкругла апсида. Над передньою частиною храму зведена дзвіниця, а над центральною частиною – купол. Такі однокупольні храми згодом будувались в першій половині 19 століття в багатьох містах Київської губернії і в самому Києві. Тому дослідники вважають, що проектантом Матусівського храму міг бути відомий київський архітектор А. Меленський.

tcerkva-voznesinnya

В нижній частині барабана центрального купола зроблений напис, що храм споруджений в честь героїв Вітчизняної війни 1812 року.

Біля церкви зберігся могильний пам’ятник невідомому поручику російської армії, який загинув 22 січня 1915 року під час боїв з німецькими військами, що відбувалися в Карпатах під час Першої світової війни.

 

 


Церква Покрови с. Бурти

 

Церква Покрови Пресвятої Богородиці була заснована в с. Бурти у 1829 р.. Розповідають, що високопоставлений священик побудував синам три однакові церкви: в Матусові, Куцівці та у Буртах. Для будівництва використовували цеглу, яка вироблялась із місцевої сировини. Церква Покрови була другою цегляною церквою у Шполянському районі. Вона була побудована у формі хреста в плані, з продовженою західною частиною, одноголовою, з полу сферичною алтарною апсидою і дзвіницею над притвором в західному крилі. Дзвіниця мала 6 дзвонів, які було чути майже на 30 км навкруги. В 1930 р. церкву закрили, зняли хрест з купола, дзвони і перетворили її в комору. Але в період окупації у 1941 р. селяни зробили в церкві ремонт і відновили богослужіння. Під час визволення села від фашистських загарбників снарядом була зруйнована дзвіниця. Але церква все одно працювала і після війни. Приблизно у 1955 р. силами селян та за їхні кошти був зроблений ремонт церковної покрівлі. Приблизно у 1958-1960 р. під час сильного урагану дах церкви був частково зруйнований, після чого її закрили. В наступні роки було декілька спроб відремонтувати церкву, але роботу до кінця так і не було доведено. В даний час церкви покрови Пресвятої Богородиці є пам’ятником архітектури, знаходиться в напівзруйнованому стані і потребує капітального ремонту.

tcerkva-pokrovi-s-burti

Храм засновано: 1819 р.

Коментар: Церква є [КЧк].

Покровская церковь, 1819—1829 гг. Построена в формах позднего классицизма. Кирпичная, крестовая в плане с удлиненной западной ветвью, одноглавая, с полуциркульной алтарной апсидой и колокольней над притвором (звонный ярус разобран). Главный фасад акцентирован четырехколонным портиком коринфского ордера со спаренными колоннами, несущими антаблемент, увенчанный треугольным фронтоном. Фасады северной и южной ветвей акцентированы четырехколонными портиками, увенчанными треугольными фронтонами. Средокрестие венчает купол на высоком световом барабане. В оформлении фасадов, разделенных развитым карнизом на два яруса, широко использованы характерные стилевые приемы классицизма: плоскости фасадов симметрично прорезаны различными по величине и форме оконными проемами — с полуциркульными перемычками, прямоугольными и круглыми, фасады колокольни обработаны рустом, мотив венчающего карниза с модульонами повторяется на фронтонах и барабане купола. Церковь двусветная. В интерьере доминирует высотно раскрытое подкупольное пространство, боковые ветви перекрыты коробовыми сводами. Хоры занимают второй ярус притвора и выходят П-образной формой плана в центральный объем. На стенах — монументальная масляная живопись 1900 г.

Памятник относится к характерной для позднего классицизма группе крестовых в плане однокупольных храмов. [ПГА, т. 4, с. 257]

 

 

Свято-Преображенська церква в с. Лебедин


Свято-Преображенська церква в Лебедині споруджена в 1821-1826 роках. За своїм архітектурним виглядом вона дечим нагадує колишній Софіївський собор, споруджений візантійськими імператорами у місті Константинополь (нині – місто Стамбул).

svato-preobr-tcerkva1

На масивному фундаменті зведено міцні стіни, які вінчає великий круглий приземкуватий купол. В 1890 році до церкви було прибудовано два крила, котрі відрізняються від основної споруди навіть кольором цегли.

svato-preobr-tcerkva2

В 1921 році церква перейшла під юрисдикцію Української автокефальної церкви і в ній почали вести богослужіння українською мовою. В 1933 році комуністична влада закрила церкву, влаштувавши в ній колгоспне зерносховище.

В 1941 році церква відновила свою діяльність, але була вдруге закрита в 1961 році.

svato-preobr-tcerkva1990-rik

Через три десятиліття Свято-Преображенська церква відновила діяльність під юрисдикцією Української православної церкви Київського патріархату. Нині церква реставрується.

 

 

Свято –Миколаївська церква у с. Василькові


Споруджена у 1908 році дерев’яна церква є архітектурною пам’яткою. У 1903 році поряд була вперше облаштована невелика церква у пристосованому приміщенні.

svyatomikal-tcerkva1

А згодом за кошти громади була побудована нова гарна церква з великими куполами. Освячена вона була 19 грудня 1908 року на свято Святого Миколая.

svyatomikal-tcerkva2

У 30-х роках минулого століття радянська влада зняла куполи і хрести, в церкві деякий час не правилося.

svyatomikal-tcerkva3

Відновилося богослужіння в Святомиколаївській церкві в роки Великої Вітчизняної війни і правиться до сучасних днів.

Понад десять років тут править службу отець Юрій Чураков.

 


Будівля цукрозаводу в Шполі


В 1851 році шполянський поміщик Іван Орлов збудував на окраїні Шполи цукровий завод, на якому встановив передове на той час обладнання – шість французьких парових котлів.

tcukroviy-zavod1

Згодом завод не раз міняв власників (Олександр Абаза, Пелагея Абаза-Урусова, Гальперін), які час від часу проводили технічну реконструкцію виробництва, будували нові приміщення з цегли, а дерев’яні будови зносили.

tcukroviy-zavod2

В кінці 19 століття було збудовано нове цегляне основне приміщення заводу, яке частково збереглося аж до нашого часу.